Światowy Dzień Mycia Rąk (15 października)

- cele, prawidłowe mycie rąk

Kilkadziesiąt sekund mycia rąk wodą z mydłem to podstawowa metoda walki z koronawirusem i innymi chorobami. Dbałość o higienę chroni nas między innymi przed infekcjami dróg oddechowych, grypą czy biegunką. Co warto wiedzieć o Światowym Dniu Mycia Rąk?

- Kiedy jest Światowy Dzień Mycia Rąk?

Światowy Dzień Mycia Rąk (Global Handwashing Day) to święto obchodzone 15 października od 2008 roku. Jest to akcja edukacyjna ustanowiona przez ONZ, jej głównym celem jest mobilizacja ludzi do częstego używania wody i mydła.

Cele obchodów Światowego Dnia Mycia Rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk to sposób na uświadomienie społeczeństwa, że mycie rąk ma ogromny wpływ na stan zdrowia i może uchronić przed wieloma chorobami. Ponadto, jest to okazja do wsparcia globalnej kultury mycia rąk, a także do monitorowania dbałości o higienę na świecie.

Kiedy powinniśmy myć ręce?

Od razu po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety, po zabawie ze zwierzętami, po kontakcie z przedmiotami używanymi przez innych, przed posiłkiem, przed przygotowywaniem posiłków,  po kichnięciu lub kaszlnięciu, po wytarciu nosa,  po wizycie u chorej osoby,  zawsze, gdy ręce są brudne.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Mycie rąk wydaje się błahą czynnością, ale jest to jedna z najważniejszych metod profilaktyki zdrowotnej. Rokrocznie około 1,5 miliona dzieci umiera z powodu biegunki. Szacuje się, że dbanie o higienę zmniejszyłoby tą liczbę aż o 40 procent.

Okazuje się, że pomimo łatwej dostępności mydła, mycie rąk w wielu domach jest jedynie sporadyczną czynnością. Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny podkreślają, że nie bez powodu istnieją choroby brudnych rąk i za ich powstawanie odpowiada między innymi niewłaściwa higiena.

Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu schorzeń i dolegliwości. Okazuje się, że mycie rąk wodą i mydłem przed posiłkiem i po skorzystaniu z toalety redukuje infekcje dróg oddechowych o około 25%. Co ważne, regularna higiena jest podstawą walki z koronawirusem. Dokładne mycie dłoni i częste ich odkażanie zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID-19.

 

 

 

 

 

Szkoła promująca zdrowie

Prawidłowe odżywianie się:

Dzieci rozpoczynające swą przygodę ze szkołą mają bardzo różne nawyki żywieniowe wyniesione z domu. Odpowiedni dobór jadłospisu powinien im pozwolić na poznanie mnogości smaków i potraw, które są odpowiednie dla danego wieku. Prawidłowy przekaz wiadomości na temat zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych (chipsy, napoje gazowane, nadmiar słodyczy) opieramy o to, co dzieci jedzą w szkole. Zakres wiedzy przekazywanej obejmuje takie zagadnienia jak co jeść, kiedy jeść, ile jeść, jak jeść. Metody prowadzenia zajęć w tym zakresie są bardzo zróżnicowane - od wspólnych, zdrowych śniadań, spożywania w szkole świeżych warzyw i owoców w ramach projektu unijnego "Owoce w szkole", licznych konkursów szkolnych, po udział w akcjach i kampaniach ogólnopolskich takich jak np. "Śniadanie daje moc" czy "Zdrowo najedzeni".

 

 

 

Higiena życia codziennego i aktywność fizyczna:

Obok tradycyjnych zagadnień takich jak higiena ciała, higiena ubioru czy miejsca zabawy, współczesne życie, stawia przed Rodzicami i Nauczycielami nowe wyzwania. Jest nim dobór zabaw i rozwój zainteresowań dzieci. W dobie telewizji, gier komputerowych, jako najłatwiejszych sposobów spędzania czasu przed szkołą stoi zadanie pokazania dziecku takiego sposobu spędzania czasu, który będzie aktywny. Atrakcyjne zajęcia pozalekcyjne - jazda rekreacyjna na lodzie, zajęcia na basenie, koła artystyczne np. plastyczne, muzyczne wpływają bardziej stymulująco na rozwój małego człowieka niż godziny spędzone przed ekranem.

 

 

Niezwykle istotne zagadnienie stanowi fakt, aby wszystkie środowiska tworzące przestrzeń wychowawczą dziecka podejmowały możliwie spójne i jednolite co do przekazywanych sygnałów i treści wysiłki, aby uzupełniały się i współpracowały w ramach "tworzenia zdrowia" i "krzewienia zdrowia". Strategia taka określana jest mianem "promocji zdrowia", a jej początek musi mieć swe miejsce już w pierwszych latach nauki.

 

Wszystkie podejmowane działania mają jeden wspólny cel, stworzyć wśród "małych ludzi" modę na zdrowie. Takiego nastawienia, które spowoduje oczywistość pożądanych w aspekcie zdrowotności postaw i zachowań.

Wyodrębniamy następujące obszary działań:

Szkoła Promująca Zdrowie to miejsce, gdzie cała społeczność szkolna, Nauczyciele, Rodzice oraz Uczniowie podejmują świadome działania, aby rozwijać i wspierać zdrowy styl życia.

W grudniu 2010r. otrzymalismy

CERTYFIKAT ŚLĄSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

Szkoła Podstawowa nr 36

im. Narodów Zjednoczonej Europy

w Tychach

Partnerzy, sponsorzy:

Współpracujemy :

Certyfikaty:

Uczestniczymy :