Regionalny Program Operacyjny Wojewรณdztwa ลlฤ skiego โ realna odpowiedลบ na realne potrzeby
Projekt realizowany w ramach Priorytetu VIII Infrastruktura edukacyjna Dziaลanie 8.2 Infrastruktura placรณwek oลwiaty Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewรณdztwa ลlฤ skiego na lata 2007 โ 2013. Projekt wspรณลfinansowany przez Uniฤ Europejskฤ z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
NAZWA PROJEKTU: โWyposaลผenie pracowni do nauki przedmiotรณw matematyczno-przyrodniczych oraz jฤzykรณw obcych w szkoลach miasta Tychyโ
NAZWA BENEFICJENTA: Miasto Tychy
OKRES REALIZACJI PROJEKTU: 02.03.2015 โ 15.11.2015.
CHARAKTERYSTYKA PROJEKTU: Projekt obejmuje doposaลผenie 116 pracowni jฤzykรณw obcych i pracowni matematyczno-przyrodniczych w 33 tyskich szkoลach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i zespoลach szkรณล w pomoce dydaktyczne, sprzฤt specjalistyczny w tym urzฤ dzenia multimedialne, meble szkolne oraz inne elementy wyposaลผenia. Realizacja projektu zapewni racjonalne zorganizowanie procesu ksztaลcenia w szkole poprzez zapewnienie materialnego ลrodowiska edukacyjnego czyli odpowiedniego wyposaลผenia istniejฤ cych pomieszczeล dydaktycznych wraz z niezbฤdnฤ obudowฤ medialnฤ . Podjฤte rozwiฤ zania wpลynฤ na poprawฤ warunkรณw i jakoลci nauczania tyskich uczniรณw.
CAลKOWITY KOSZT PROJEKTU: 3 185 352,32 zล
KWOTA DOFINANSOWANIA: 2 705 475,47 zล
Informacje ลบrรณdลowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewรณdztwa ลlฤ skiego na lata 2007 - 2013 znajdujฤ siฤ na stronie www.rpo.slaskie.pl
Projekt wspรณลfinansowany przez Uniฤ Europejskฤ z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewรณdztwa ลlฤ skiego na lata 2007 - 2013
"Wyposaลผenie pracowni do nauki przedmiotรณw matematyczno - przyrodniczych oraz jฤzykรณw obcych w szkoลach miasta Tychy"
Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleล, mลodzieลผy i sportu na lata 2014-2020. Jego caลkowity budลผet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera siฤ na osiฤ gniฤciach europejskich programรณw edukacyjnych, ktรณre funkcjonowaลy przez 25 lat, i jest wynikiem poลฤ czenia nastฤpujฤ cych europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisjฤ Europejskฤ w latach 2007-2013: programu โUczenie siฤ przez caลe ลผycieโ, programu โMลodzieลผ w dziaลaniuโ, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programรณw wspรณลpracy z krajami uprzemysลowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyลผszego.
Czas trwania : 3 lata, start: wrzesieล 2016
Budลผet: 29 900 euro
6 krajรณw partnerskich: ISLANDIA, WลOCHY, ANGLIA, RUMUNIA, NORWEGIA, POLSKA.
Zaลoลผenia projektu:
Projekt ma na celu wymianฤ i wdraลผanie innowacyjnych metod umoลผliwiajฤ c tym samym rozwรณj u uczniรณw oลmiu kluczowych kompetencji EUROPA 2020,
tj. komunikacji w jฤzyku ojczystym, komunikacji w jฤzyku obcym, umiejฤtnoลci matematyczno-przyrodniczych, umiejฤtnoลci spoลecznych, umiejฤtnoลci uczenia siฤ, umiejฤtnoลci korzystania z TIK-u, poczucia inicjatywy i przedsiฤbiorczoลci, umiejฤtnoลci kulturowych i ich wyraลผania poprzez sztukฤ, muzykฤ, taniec itd. Kaลผdy z krajรณw jest ekspertem w jakiejล innowacyjnej metodzie sลuลผฤ cej opanowaniu jednej z wyลผej wymienionych kompetencji.
Nasza szkoลa ma byฤ ekspertem w zakresie nauczania jฤzykรณw obcych metodฤ GBL (ang. game-based learning), czyli za pomocฤ gier (gลรณwnie
z wykorzystaniem TIK-u, ale nie tylko).
W ciฤ gu 3 lat zaplanowaliลmy 3 spotkania transnarodowe (organizacyjno-robocze), 6 spotkaล szkoleniowych dla kadry nauczycielskiej, oraz 1 spotkanie dla uczniรณw.
Plan poniลผej:
Rok szkolny 2016/2017
1) Norwegia- spotkanie transnarodowe - 3 nauczycieli
2) Wลochy - spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce TIK-u - 2 nauczycieli
3) Islandia - spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce nauczania czytania
(jฤzyk ojczysty) - 2 nauczycieli
Rok szkolny 2017/2018
4) Polska - spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce nauczania jฤzykรณw obcych
5) Wลochy - spotkanie transnarodowe - 3 nauczycieli
6) Anglia - spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce umiejฤtnoลci spoลecznych
โ 2 nauczycieli
Rok szkolny 2018/2019
7) Rumunia-spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce umiejฤtnoลci spoลecznych i ลwiadomoลci kulturowej
8)Norwegia-spotkanie szkoleniowe dotyczฤ ce matematyki i przyrody
9) Anglia-tydzieล europejski - spotkanie dla dzieci
10) Islandia - spotkanie transnarodowe, podsumowujฤ ce projekt.
Podczas spotkaล szkoleniowych trwajฤ cych okoลo 5 dni planujemy:
1)wymianฤ dobrych praktyk dotyczฤ cych wybranej kompetencji
2) udziaล w szkoleniu dotyczฤ cym pracy innowacyjnฤ metodฤ w zakresie danej kompetencji
3) praca z uczniami danego kraju- praktyczna czฤลฤ wdraลผania metody/dobrych praktyk
4) przygotowanie scenariuszy zajฤฤ, ktรณre bฤdziemy realizowaฤ po powrocie do domu
5) umieszczenie ลladu (TRACE) w miejscu publicznym
6) Spotkanie z rodzicami promujฤ ce program Erasmus +
Po powrocie ze szkolenia dzielimy siฤ wiedzฤ z resztฤ grona.
Przez kolejne 3-4 miesiฤ ce po kaลผdym spotkaniu wdraลผamy metodฤ zaprezentowanฤ przez dany kraj oraz dobre praktyki od pozostaลych partnerรณw, a nastฤpnie dokonujemy ewaluacji. W miฤdzyczasie na stronie projektu publikujemy scenariusze zajฤฤ, gotowe ฤwiczenia, pomysลy, refleksje dotyczฤ ce danej metody lub kompetencji.
Planujemy rรณwnieลผ kilka spotkaล online z uczniami (Skype, etwinning), a takลผe prezentacje dotyczฤ ce kultury danego kraju.
Tytuลowy ลLAD (TRACE) jest czymล co ma pozostaฤ na trwaลe w pamiฤci osรณb dotkniฤtych bezpoลrednio oraz niebezpoลrednio przez projekt, tj. nauczycieli (nowe metody, umiejฤtnoลci, doลwiadczenia), uczniรณw (nowe kompetencje) , rodzin, wลadz miasta, przechodniรณw mijajฤ cych ลlad - pomnik pozostawiony w miejscu publicznym, ktรณry ma symbolizowaฤ jednoลฤ Europy i zamiลowanie do nauki. (Love for learning).
W dniach od 2 do 6 listopada 2016r. nauczyciele Szkoลy Podstawowej nr 36 im. Narodรณw Zjednoczonej Europy w Tychach uczestniczyli w spotkaniu transnarodowym w Sandnes w Norwegii, w ramach realizowanego projektu Erasmus +. Wspรณlnie z nauczycielami ze szkรณล podstawowych z Norwegii, Islandii, Wลoch oraz wychowawcami przedszkola w Rumunii opracowali plan dziaลaล przewidzianych do realizacji w ramach projektu na najbliลผszy rok szkolny. Efektem spotkania byลo wypracowanie narzฤdzi diagnostycznych dotyczฤ cych funkcjonowania systemรณw oลwiaty w rรณลผnych krajach europejskich oraz wiedzy uczniรณw, rodzicรณw i nauczycieli o samym projekcie Erasmus +. Ponadto dziฤki dziaลaniom zespoลu wลoskiego powstaลa anglojฤzyczna strona internetowa http://vittovolte.wixsite.com/tracesofeurope , gdzie na bieลผฤ co moลผna ลledziฤ podejmowane przez szkoลy uczestniczฤ ce zadania.
Wizyta w Norwegii
HAPPY DANCE
Uczniowie klas mลodszych i starszych pokazali, ลผe sฤ utalentowani nie tylko jฤzykowo, ale potrafiฤ teลผ ลwietnie taลczyฤ. W ramach programu Erasmus+, nasza szkoลa oraz pozostaลe wspรณลpracujฤ ce z nami placรณwki zagraniczne, przygotowaลy teledysk do piosenki Happy Dance. W pierwszej kolejnoลci, na lekcjach jฤzyka angielskiego uczniowie poznali tekst i choreografiฤ oraz nauczyli siฤ jak pozdrowiฤ swoich kolegรณw z Norwegii, Islandii, Rumuni i Wลoch w ich ojczystych jฤzykach. Nastฤpnie, wszyscy spotkaliลmy siฤ na korytarzu i wspรณlnie wykonaliลmy utwรณr Happy Dance. Nie moลผemy siฤ doczekaฤ, aby zobaczyฤ co nagraลy dla nas pozostaลe szkoลy.
Partnerzy, sponsorzy:
Wspรณลpracujemy :
Certyfikaty:
Uczestniczymy :