Drodzy Rodzice,


Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej to bardzo duża zmiana zarówno dla dziecka, jak i rodziców. By proces przystosowania się do nowej rzeczywistości przebiegł bezboleśnie, warto się do tego przygotować. Być może zechcecie Państwo skorzystać z kilku naszych rad:

 

 1. Podstawą jest pozytywne nastawienie. Szkołę należy przedstawiać jako ciekawe miejsce nauki , różnorodnych wydarzeń urozmaicających życie szkolne, relacji koleżeńskich z nowo poznanymi dziećmi. Można powspominać zabawne sytuacje z czasów, gdy sami się uczyliśmy oraz przyjaźnie, które wtedy zawarliśmy.
   

 2. Dobrym pomysłem jest wycieczka do szkoły, dzięki której dziecko pozna nie tylko sam budynek, ale również drogę, którą będzie pokonywał. Podczas wizyty w szkole można podpytać malucha czy czegoś się boi, ma jakieś obawy. To może być pierwszym krokiem do rozwiania strachu i niepewności . Umiejętność słuchania naszej pociechy i rozmawiania z nią na pewno zaprocentuje w przyszłości, a dodatkowo sprawimy, że w pierwszym dniu nauki nasze dziecko poczuje się pewniej.
   

 3. Zadaniem rodziców jest odpowiednie przygotowanie pociechy do nowych zadań. Wspólne ustalenie rozkładu dnia - podział na odrabianie lekcji, odpoczynek, aktywność fizyczną i wyznaczenie stałej godziny pójścia spać, zorganizuje dziecku i rodzicom czas.
   

 4. Niezwykle istotne jest również to, by nasze dziecko stawało się coraz bardziej samodzielne i odpowiedzialne. Na początek pozwólmy mu np. zdecydować w co chce się ubrać czy co chciałoby robić po lekcjach. Ważne jest również to, by rodzice nie wyręczali siedmiolatka w czynnościach, z którymi sam potrafi dać sobie radę. Wyniesienie śmieci, posprzątanie pokoju, zatemperowanie ołówka czy niesienie własnego plecaka to nie są rzeczy trudne. Dla dziecka stanowią one wyzwania. Ich realizacja buduje wiarę w siebie.
   

 5. Aby zapał pierwszoklasistów nie minął szybko należy wspierać dziecko w odrabianiu prac domowych, wzmacniać w nim poczucie odpowiedzialności oraz rozbudzać ciekawość. Warto także pamiętać o tym, żeby oczekiwania rodziców szły w parze z możliwościami dziecka.
   

Gotowość szkolna to zestaw umiejętności, cech i wiadomości, których posiadanie jest powiązane z poradzeniem sobie z wymaganiami stawianymi przed dzieckiem w szkole. Psychologowie w ocenie gotowości szkolnej uwzględniają trzy wymiary: gotowość fizyczną, poznawczą i społeczno-emocjonalną.

 

 

 

Jak dać dzieciom dobry emocjonalny start?

 

 1. Poświęcaj czas na wysłuchanie dzieci. Poczują się wartościowe, będą dobrze myśleć i znajdą dobre rozwiązywanie problemów.

 2. Szanuj dzieci-będą wzrastać w szacunku dla siebie i innych.

 3. Doceniaj dzieci za to kim są. Ucz ich wytrwałości, szacunku i akceptacji dla innych.

 4. Pozwól im się wzruszać - łzy, szloch są w tym przypadku naturalne. Pozwalają pozbyć się smutku i frustracji. Każdy z nas czasem się wzruszy, czasem przestraszy i potrzebuje sobie popłakać.

 5. Baw się z dziećmi. Bawiąc się uczą się, rosną i kochają. Pozwól im wybrać i prowadzić zabawę, nawet jeśli Ci się zdaje, że masz ważniejsze rzeczy do zrobienia.

 6. Pozwól im być samodzielnymi. W ten sposób dorosną zdolne do podejmowania decyzji.

 7. Wyznacz rozsądne granice i pamiętaj, że pochwała działa tam, gdzie zawiodła kara.

 8. Pozwól dzieciom badać świat. Dzieci w sposób naturalny są bardzo ciekawe i mają interesujące spostrzeżenia.

 9. Ponad wszystko-radość dzieci! Nie zamartwiaj się z każdego powodu. Dzieci są silne, zdolne, zręczne, mądre. Być z nimi to przywilej!

 

 

 

„Daj mi mądrego człowieka, który we mnie uwierzy,
a zdobędę wszystko”

 

W tym haśle nie ma słowa przesady. To wielkie szczęście mieć przyjaciela-Rodzica, Nauczyciela, który mądrym słowem podtrzyma na duchu w chwilach trudnych, poprowadzi w świat wiedzy i doceni wysiłek młodego człowieka. W naszej szkole można liczyć na taką właśnie współpracę i troskę o powierzone nam dzieci.

 

Proponujemy Rodzicom zestaw zabaw, które usprawnią kompetencje, rozwiną wyobraźnię, kreatywność i wpłyną na jeszcze lepsze funkcjonowanie w środowisku szkolnym:

 

 • Co tam jest? - to gra, która wzbogaci słownictwo, pobudzi ich wyobraźnię oraz nauczy logicznego myślenia. Można się nią bawić wszędzie: na spacerze, w domu. Ty rozpoczynasz zabawę i pytasz dziecko, na przykład: Co jest w domu? - Kuchnia - może odpowiedzieć maluch. Co jest w kuchni? - Szafka. A co w szafce? - Szuflada. I tak dalej. Pytania i odpowiedzi mogą być na „serio” ale mogą być też żartobliwe lub fantastyczne.

 • Dziury w pamięci - gra, którą wasza pociecha poprawi pamięć słuchową oraz prawidłową wymowę. Wybierz któryś z wierszyków albo szczególnie lubianą przez Twoje dziecko piosenkę . Zacznij śpiewać lub recytować i nagle: stop!...Nie wiesz, co dalej.
  Dziecko podrzuca ci tekst, zadowolone i dumne, że lepiej go pamięta.

 • Konkurs dla gadułów - dziecko stara się przypomnieć sobie i wyartykułować jak najwięcej słów. Na początek pierwsza tura może trwać 10 lub 15 sekund. W tym czasie trzeba powiedzieć jak najwięcej słów, jakie im przyjdą do głowy. Wszelkie tematy są dozwolone, ale nie wolno powtarzać ani wymyślać słów całkiem nowych. To wcale nie jest łatwe, trzeba mieć język nieźle wyćwiczony, żeby podołać temu zadaniu.

 • Bliźniacze słowa - dziecko uczy się uważnego słuchania i koncentracji ,wyrabia pamięć słuchową i ćwiczy refleks. W pociągu, samochodzie, a także w domu, zabaw się z dzieckiem w wykrywanie identycznych słów. Zacznij opowiadać jakąś zajmującą historyjkę lub po prostu wymieniaj jednym tchem słowa, które przyjdą ci do głowy. Od czasu do czasu powtórz któreś słowo a mały detektyw musi je wyłowić i zareagować.

 • Trzy krzesła - Ustawiamy trzy krzesła. Na pierwszym umieszczamy napis,, przedtem, na drugim "teraz" na trzecim "potem". Uczestnik siada na wybranym krześle. Podajemy zdanie:,, Jesteś pasażerem samolotu" Opowiedz, co działo się /w zależności od wyboru/przedtem,teraz lub potem.

 • Poruszanie się zgodnie z instrukcją - zabawa uczy utrwalaniu kierunków. Dziecko wykonuje polecenie, a drugie je wydaje np. idź prosto, skręć w prawo, skłon...itp.

 • Rymujące się słowa. Tworzenie wyrazów rymujących się np. do imion Jacek-placek lub całych wyrażeń np. "To jest Ania,która po parku gania" itp.

 • Ćwiczenia rozwijające umiejętność kojarzenia. Wymień jak najwięcej rzeczy służących do... - zabawy, - mycia, - picia itp.

 • Odkrywanie obrazu. Dzieci mają przed sobą obraz zakryty kartonem z małymi okienkami. Próbują odgadnąć ,otwierając poszczególne okienka. Można wprowadzić rywalizację: kto pierwszy odgadnie.

 • Opowiedz bajkę. Opowiadanie na podany temat: „Zaczarowany pędzelek”, „Kapryśny kret”, „Zielona biedronka”, „Dziurawe buty kota” itp.

Wyprawka pierwszaka - Dobre Rady

Szkoła Podstawowa nr 36

im. Narodów Zjednoczonej Europy

w Tychach

Partnerzy, sponsorzy:

Współpracujemy :

Certyfikaty:

Uczestniczymy :