Spotkanie autorskie

2 października 2017r. uczniowie naszej szkoły mieli ogromną przyjemność wziąć udział w spotkaniu autorskim z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach.

W czasie spotkania Pani Roksaną Jędrzejewską - Wróbel zaprezentowała fragmenty swoich książek, bliżej przedstawiła bohaterów i mówiła o okolicznościach powstania utworów. Dzieci zadawały wiele pytań, na które autorka chętnie odpowiadała. Spotkanie było dla uczniów niecodziennym przeżyciem i zachęciło do sięgnięcia po książki autorki.

Na koniec łowcy autografów ustawili się w długiej kolejce.

b 025

b 024

b 023

b 022

b 021

b 017

b 013

b 012

b 011

b 010

b 006

Pasowanie na czytelnika

31 października 2017 r. do biblioteki przyszli najmłodsi uczniowie naszej szkoły - pierwszoklasiści.. Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy IVb, zapoznali się z biblioteką, dowiedzieli się jak korzystać ze zbiorów oraz poznali regulamin biblioteki i czytelni. Następnie uczniowie wzięli udział w kilku wesołych konkursach sprawdzających znajomość książek dla dzieci. Po uroczystej obietnicy dotyczącej czytania i szanowania książek, nowi czytelnicy samodzielny wybrali i wypożyczyli swoją pierwszą książkę.

Na pamiątkę uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali informatory, w których znalazły się materiały o godzinach pracy biblioteki, wykaz książek zalecanych do przeczytania w klasie pierwszej.

b 029

b 028

b 026

b 025

b 023

b 019

b 014

b 013

b 011

b 010

b 008

b 007

b 005

b 003

b 001

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Spotkanie z Barbarą Gawryluk, które odbyło się 28 listopada 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach, na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 2a. Autorka, takich książek jak „Dżok: Legenda o psiej wierności”, „Gwizdek, przygody tatrzańskiego świstaka”, „Owocowe bajki” barwnie przedstawiła koleje powstawania swoich książek.

Występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez Panią Barbarę sprawiło, że to spotkanie było po prostu wyjątkowe.

Dzieci, które przyszły na spotkanie miały możliwość zakupu książek, a każde z nich dostało pamiątkowy autograf.

Niezwykle miło było nam spotkać się z taką lubianą przez czytelników pisarką.

„ 100 książek na stulecie państwa polskiego”

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna ogłasza konkurs: „100 książek na stulecie państwa polskiego”.

W konkursie mogą brać udział uczniowie, którzy jako pierwsi przeczytają

(nie tylko wypożyczą) w tym roku szkolnym 100 książek. Książki, które będą brane pod uwagę nie mogą być obowiązkowymi lekturami, komiksami i muszą być dostosowane do wieku ucznia.Dla pierwszych trzech osób, które przeczytają 100 książek przewidujemy nagrody!!!

Spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem w Mediatece.

W dniu 22 października klasa II c, wraz z wychowawcą p. Anią Grzybek, wzięła udział

w spotkaniu autorskim z panem Wiesławem Drabikiem – pisarzem, ilustratorem i autorem książek dla dzieci.W trakcie spotkania p. Drabik opowiadał o swojej twórczości, czytał bądź cytował fragmenty książek a następnie zadawał zagadki związane ze swoimi książkami.  Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ożywionej atmosferze. P.Drabik prowadził zajęcia

z ogromnym poczuciem humoru a dzieci chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyły

w zabawach i konkursach prowadzonych przez autora. Na zakończenie dzieci uczestniczące w spotkaniu miały możliwość zakupu książeczek p. Drabika i otrzymania wesołej i bardzo często wierszowanej dedykacji.

Uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników Biblioteki Szkolnej

W dniach 10-12 października  2018 roku uczniowie klas pierwszych  zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkolnej naszej szkoły. Na początek dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki. Dowiedziały się jak przebiega proces wypożyczania książek i po jakim okresie książka musi być zwrócona do biblioteki. Jako dowód przyjęcia do grona czytelników uczniowie klas pierwszych otrzymali Karty Czytelnika. Następnie wszystkie dzieci mogły  spośród przygotowanej  dla nich oferty wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Do wybranej przez siebie książeczki  uczniowie otrzymywali zakładkę, aby móc odpowiednio zadbać o wypożyczoną pozycję.Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs polegający na przygotowaniu ilustracji do pierwszej wypożyczonej książki.

„ Kto Ty jesteś? Polak mały!”

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach organizowanych z tej okazji przez Mediatekę. Dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki o historii Polski, jej sąsiadach, obejrzały prezentację multimedialną o symbolach narodowych a następnie  rozwiązywały krzyżówkę poświęconą historii Polski i poznawały  polskie legendy. Jedną z wybranych legend panie  zaprezentowały dzieciom  w formie teatrzyku „ Kamishibai”. Po zakończeniu zajęć literackich dzieci wykonały z przygotowanych przez panie materiałów kotyliony lub inne dekoracje w barwach narodowych.

SPOTKANIE ZE STEFANIĄ DYDUCH

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości klasa 7b wzięła udział w zorganizowanym
przez tyską Mediatekę spotkaniu  z panią Stefania Dyduch – laureatką konkursu Osobowość
Roku 2017.
Pani Stefania, ubrana w śląski strój,  widząc, że ma do czynienia  z audytorium dla którego śląski strój jest raczej egzotyczny zaczęła od krótkiej charakterystyki swojej garderoby.  Następnie zaczęła opowieść o historii swojej rodziny: o  dziadku, który jako młody chłopak buntował się przeciw zaborcom, walczył w drugiej wojnie światowej  a ostatecznie zginął w Dachau, babci, która wierna swojemu mężowi, nigdy mu się nie sprzeciwiała i również walczyła z okupantem i ojcu - więzionym i prześladowanym przez hitlerowców.
Pani Stefania  podczas  całego spotkanie podkreślała jak ważna jest historia, tradycja i umiejętność słuchania, zwłaszcza starszych ludzi, którzy maja nam tyle do opowiedzenia.