Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek wzięliśmy udział, wraz z klasą 3a,
w zorganizowanym przez Mediatekę spotkaniu z panią Marzeną Filipczak - globtroterką, samotnie przemierzającą świat oraz autorką książek i poradników podróżniczych.
Podczas spotkania zatytułowanego "Dzieci Świata" autorka opowiadała o dzieciach z różnych, czasem bardzo oddalonych, stron świata. Zaprezentowała mnóstwo kolorowych zdjęć i opowiedziała jak wygląda droga dzieci do szkoły, jak się ubierają i odżywiają dzieci w Indiach, jak wyglądają domki w afrykańskich wioskach, co jedzą Innuici (nazywani przez nas Eskimosami).
Odpowiadała na liczne pytania uczestniczących w spotkaniu dzieci np.: czy irańskie dziewczynki mogą nosić różowe sukienki, w ilu językach mówi się w afrykańskich rodzinach, gdzie na świecie trzeba chodzić do szkoły w mundurkach , co jedzą dzieci w Kambodży w czasie długiej jazdy autobusem, gdzie na deser podaje się największy owoc świata, gdzie prawdziwym przysmakiem są prażone świerszcze?
Jak co roku świętujemy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „W świecie baśni i legend z całego świata”. W klasach I-III odbyły się z tej okazji spotkania połączone z głośnym czytaniem baśni
pochodzących z różnych stron świata. Dzieci podczas tych spotkań mogły dowiedzieć się czym różni się baśń od legendy, wysłuchać baśni i legend pochodzących z bardziej egzotycznych krajów niż te powszechnie znane. Uczniowie usłyszeli między innymi baśnie pochodzące z: Indii, Syrii, Madagaskaru i Tybetu. Każde spotkanie było poświęcone innemu utworowi.
W dniu 20 listopada klasa IV a wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Curyło wzięła udział w spotkaniu autorskim z p. Laurą Łącz –znaną aktorką filmową i teatralną a także aktorką książek dla dzieci. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek i anegdot z życia aktorki, wysłuchali piosenek i wierszy w wykonaniu p. Łącz. Bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania.
P. Łącz zaprezentowała serię książek o „Klarze - królewnie baletnicy” a także „Bajki i wiersze na cztery pory roku”. Na zakończenie chętne osoby miały możliwość zrobienia zdjęcia z aktorką a także zakupu książek z dedykacją.
Przez cały październik czytelnicy naszej biblioteki wypełniali ankietę:
„Moja ulubiona książka”.
Z wypełnionych ankiet powstało kolorowe drzewo.
Jak co roku, w październiku, w naszej bibliotece odbyły się rozliczne wydarzenia
i konkursy. W dniu święta Komisji Edukacji Narodowej do grona czytelników zostali przyjęci uczniowie klas pierwszych. Odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, dzieci przyrzekały szanować książki i przestrzegać regulaminu biblioteki, otrzymały kartę czytelnika i mogły wypożyczyć swoją pierwszą książkę.
W ramach obchodów Miesiąca Biblioteki Szkolnych w bibliotece odbyły się następujące Konkursy:
- „W świecie baśni”- dla uczniów klas drugich
- „Tajemnice biblioteki – dla uczniów klas trzecich
- „Rebusowy zawrót głowy”
-„Harry Potter i tajemnice Hogwartu”
W dniu 11 listopada klasa IIc wraz z wychowawczynią p. Barbarą Sosną wzięła udział w zorganizowanym przez tyską Mediatekę spotkaniu autorskim z p. Anielą Cholewińską-Szkolik, autorką książek dla dzieci. Pisarka opowiedziała dzieciom o początkach swojej twórczości, zaprezentowała tematykę poszczególnych serii książek a na zakończenie odpowiadała na liczne zadawane przez dzieci pytania.
28.10-30.10.2020 r.
środa - 12.00 - 17.00 - wyłącznie dla uczniów klas IV - VIII
czwartek - 9.00 - 14.00
piątek - 8.00 - 14.00
02.11.- 06.11.2020 r.
poniedziałek - 8.00-14.00
wtorek - 8.00-14.00
środa- 12.00 - 17.00 - wyłącznie dla uczniów klas IV - VIII
czwartek - 9.00 - 14.00
piątek - 8.00 - 14.00
„ Kto Ty jesteś? Polak mały!”
Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach organizowanych z tej okazji przez Mediatekę. Dzieci wysłuchały krótkiej pogadanki o historii Polski, jej sąsiadach, obejrzały prezentację multimedialną o symbolach narodowych a następnie rozwiązywały krzyżówkę poświęconą historii Polski i poznawały polskie legendy. Jedną z wybranych legend panie zaprezentowały dzieciom w formie teatrzyku „ Kamishibai”. Po zakończeniu zajęć literackich dzieci wykonały z przygotowanych przez panie materiałów kotyliony lub inne dekoracje w barwach narodowych.
W dniach 10-12 października 2018 roku uczniowie klas pierwszych zostali uroczyście przyjęci do grona czytelników Biblioteki Szkolnej naszej szkoły. Na początek dzieci zapoznały się z regulaminem biblioteki. Dowiedziały się jak przebiega proces wypożyczania książek i po jakim okresie książka musi być zwrócona do biblioteki. Jako dowód przyjęcia do grona czytelników uczniowie klas pierwszych otrzymali Karty Czytelnika. Następnie wszystkie dzieci mogły spośród przygotowanej dla nich oferty wybrać i wypożyczyć swoją pierwszą książkę. Do wybranej przez siebie książeczki uczniowie otrzymywali zakładkę, aby móc odpowiednio zadbać o wypożyczoną pozycję.Na zakończenie spotkania został ogłoszony konkurs polegający na przygotowaniu ilustracji do pierwszej wypożyczonej książki.
Spotkanie autorskie z panem Wiesławem Drabikiem w Mediatece.
W dniu 22 października klasa II c, wraz z wychowawcą p. Anią Grzybek, wzięła udział
w spotkaniu autorskim z panem Wiesławem Drabikiem – pisarzem, ilustratorem i autorem książek dla dzieci.W trakcie spotkania p. Drabik opowiadał o swojej twórczości, czytał bądź cytował fragmenty książek a następnie zadawał zagadki związane ze swoimi książkami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i ożywionej atmosferze. P.Drabik prowadził zajęcia
z ogromnym poczuciem humoru a dzieci chętnie i bardzo aktywnie uczestniczyły
w zabawach i konkursach prowadzonych przez autora. Na zakończenie dzieci uczestniczące w spotkaniu miały możliwość zakupu książeczek p. Drabika i otrzymania wesołej i bardzo często wierszowanej dedykacji.
„ 100 książek na stulecie państwa polskiego”
Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości biblioteka szkolna ogłasza konkurs: „100 książek na stulecie państwa polskiego”.
W konkursie mogą brać udział uczniowie, którzy jako pierwsi przeczytają
(nie tylko wypożyczą) w tym roku szkolnym 100 książek. Książki, które będą brane pod uwagę nie mogą być obowiązkowymi lekturami, komiksami i muszą być dostosowane do wieku ucznia.Dla pierwszych trzech osób, które przeczytają 100 książek przewidujemy nagrody!!!
Spotkanie z Barbarą Gawryluk, które odbyło się 28 listopada 2017r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tychach, na długo pozostanie w pamięci uczniów klasy 2a. Autorka, takich książek jak „Dżok: Legenda o psiej wierności”, „Gwizdek, przygody tatrzańskiego świstaka”, „Owocowe bajki” barwnie przedstawiła koleje powstawania swoich książek.
Występowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana przez Panią Barbarę sprawiło, że to spotkanie było po prostu wyjątkowe.
Dzieci, które przyszły na spotkanie miały możliwość zakupu książek, a każde z nich dostało pamiątkowy autograf.
Niezwykle miło było nam spotkać się z taką lubianą przez czytelników pisarką.
b 029
b 028
b 026
b 025
b 023
b 019
b 014
b 013
b 011
b 010
b 008
b 007
b 005
b 003
b 001
31 października 2017 r. do biblioteki przyszli najmłodsi uczniowie naszej szkoły - pierwszoklasiści.. Pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie przygotowane przez uczennice klasy IVb, zapoznali się z biblioteką, dowiedzieli się jak korzystać ze zbiorów oraz poznali regulamin biblioteki i czytelni. Następnie uczniowie wzięli udział w kilku wesołych konkursach sprawdzających znajomość książek dla dzieci. Po uroczystej obietnicy dotyczącej czytania i szanowania książek, nowi czytelnicy samodzielny wybrali i wypożyczyli swoją pierwszą książkę.
Na pamiątkę uroczystości, pierwszoklasiści otrzymali informatory, w których znalazły się materiały o godzinach pracy biblioteki, wykaz książek zalecanych do przeczytania w klasie pierwszej.
b 025
b 024
b 023
b 022
b 021
b 017
b 013
b 012
b 011
b 010
b 006
2 października 2017r. uczniowie naszej szkoły mieli ogromną przyjemność wziąć udział w spotkaniu autorskim z Panią Roksaną Jędrzejewską – Wróbel, organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tychach.
W czasie spotkania Pani Roksaną Jędrzejewską - Wróbel zaprezentowała fragmenty swoich książek, bliżej przedstawiła bohaterów i mówiła o okolicznościach powstania utworów. Dzieci zadawały wiele pytań, na które autorka chętnie odpowiadała. Spotkanie było dla uczniów niecodziennym przeżyciem i zachęciło do sięgnięcia po książki autorki.
Na koniec łowcy autografów ustawili się w długiej kolejce.
Partnerzy, sponsorzy:
Współpracujemy :
Certyfikaty:
Uczestniczymy :