Wydarzenia archiwalne

31 maja 2019 roku w Szkole Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy upłynął pod znakiem rodzinnej fiesty. W tym dniu Dyrekcja oraz Nauczyciele zaprosili swoich uczniów i ich rodziców do wspólnego świętowania. Na przybyłych czekały wspaniałe atrakcje, m.in: występy młodych talentów, wystawa nietuzinkowej biżuterii hand-made, loteria fantowa, gry i zabawy sportowe. Dla pokrzepienia ciała przygotowany został poczęstunek w szkolnej kawiarence, smakowite kiełbaski z grilla, czy chrupiący popcorn. Rada Rodziców ufundowała również dla najmłodszych zabawę na dmuchanym zamku. Wspaniałe humory uzupełniała również cudowna pogoda, która towarzyszyła wydarzeniu. 

Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Nocy Muzeów. Szczegóły na plakatach.

Formularz zgłoszeniowy

Zapraszamy nauczycieli, rodziców

na spotkanie podsumowujące trzyletni projekt pt. ,,Traces of Europe”

w ramach programu Erasmus +

w Szkole Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach, które odbędzie się

30.05.2019r. o godzinie 10.00 w siedzibie szkoły

 

                                                        Dyrektor

Danuta Wójcik

 

 

 

 

Zapisy do 23.05.2019r. pod linkiem........

 

 07.05.2019r. klasy pierwsze wyruszyły na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Brennej, gdzie wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, których celem było poznanie w jaki sposób powstaje chleb, miód. Uczniowie wysłuchali ciekawostek z życia pszczół. Zapoznali się z maszynami wykorzystywanymi dawniej przy uprawie i obróbce ziarna, poznali sprzęt który potrzebny jest do wykonania sera i masła. W dalszej części wycieczki wyruszyliśmy do Ustronia, gdzie zwiedziliśmy ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach starodrzewia bukowego. 

2 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole

Światowy Dzień Autyzmu.

 01.04.2019 w Pałacu Młodzieży w Katowicach uczniowie z klasy 1a podczas eksperymentu z fizyki na moment zamienili się w czerwone plamy. Stało się to za sprawą kamery termowizyjnej. Na tym atrakcje nie zakończyły się. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w pokazach eksperymentów przygotowanych z chemii i fizyki. Dowiedzieli się jak to jest, że niektóre zabawki mogą świecić w ciemności, jaki kolor ma ogień po rozpyleniu na niego różnych cieczy.

Klasy pierwsze wiedzą jak należy oszczędzać energię! Nauczyły się tego nie tylko dzięki swoim rodzicom, ale również dzięki PAFNUKOM- przemiłym stworkom z planety Pafnucja. Po wspólnym przeczytaniu książki "Pafnuki uczą jak oszczędzać energię", uczniowie wykonali prace konkursowe, które okazały się zwycięskie i dzięki temu wszystkie klasy pierwsze mogły zaprzyjaźnić się z Pafnukami podczas przedstawienia teatralnego zorganizowanego w naszej szkole. Dzieci spędziły zabawne chwile i pogłębiły swoją wiedzę na temat oszczędzania energii.

  27 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Z tej okazji uczniowie klasy 6 a pod opieką Pani Agnieszki Waśniowskich i Pani Anety Derej przygotowali dla swoich młodszych  koleżanek i kolegów przedstawienie z użyciem pacynek na podstawie słuchowiska radiowego „ Czerwony Kapturek”. Młodym odbiorcom sztuki teatralnej bardzo przypadła do gustu taka forma przekazu. Gromkie brawa sprawiły, że szóstoklasiści na pewno jeszcze to kiedyś powtórzą.

We wtorek, 12 marca, w Zespole Szkół Sportowych odbyły się międzyszkolne zawody w pływaniu dziewcząt, a dwa dni później do rywalizacji przystąpili chłopcy. Nasze drużyny zajęły 6 miejsca. Dodatkowo w rywalizacji indywidualnej 4 miejsce zdobyła Oliwia Tendyra w stylu grzbietowym, natomiast wśród chłopców brązowy medal zdobył Nikodem Wróblewski w stylu dowolnym.

  Gwar, radość i beztroska zagościły

w murach szkoły Podstawowej nr 36 im. Nardów Zjednoczonej Europy

w Tychach 5 marca 2019 roku,

a wszystko za sprawą Dnia Otwartego Szkoły. Przedszkolaki, które w tym dniu odwiedziły mury szkoły uczestniczyły

w różnorodnych zajęciach, m.in. Edukacji Przez Ruch Doroty Dziamskiej, Spotkaniu ze światem Mikro i robotami Dash i Dot. Na wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością (oraz ich koleżanki i kolegów),

z niecierpliwością czekamy we wrześniu!!!

  W ostatni poniedziałek karnawału, tuż przed ostatkami, odbyła się dyskoteka szkolna zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.

   W tym dniu każdy uczeń mógł oderwać się od nauki i pozwolić sobie na szaloną zabawę. Ulubiona muzyka i dekoracje sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę. Oprawę muzyczną zapewnili rodzice naszych uczennic - państwo Marscy.

 Wszyscy bardzo dobrze się bawili i wracali zadowoleni do domu, gdyż we wtorek byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej.

 

Klasa 2a przyłączyła się do akcji Unicefu i wspólnie z profesjonalną krawcową z Symfoni Szycia chłopcy przygotowali lalki. Z racji swoich zainteresowań hokejowych przygotowali prawdziwą drużynę własnoręcznie wykonanych szmacianych hokeistów.

Tyskie Orły

lecą do Kanady

 

Kierownictwo Hokejowej Szkoły Ziętary zaprezentowało drużynę Ziętara Eagels

U-12, która w lutym wyjedzie do Kanady, by wziąć udział w jednym z najbardziej prestiżowych młodzieżowych turniejów hokejowych Quebec International PeeWee Hockey Tournament. Trenerzy wyselekcjonowali 19 zawodników, wśród których znalazło się 9 tyszan i są to uczniowie naszej szkoły

 

                                               czytaj więcej

Dnia 17.01.2019r. gościliśmy w naszej szkole Komendanta Straży Pożarnej w Tychach, który rozmawiał z uczniami na temat bezpieczeństwa i zagrożeń, jakie mogą nas spotkać. Przypomniał uczniom zasady bezpiecznej zabawy zimowej na świeżym powietrzu. Zapoznał również dzieci z niebezpieczeństwem jakie wiąże się z używaniem piecyków gazowych. Uczniowie dowiedzieli się jak reagować na możliwość zaczadzenia. Pan Komendant przekazał naszym uczniom upominki, które pozwolą jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Bardzo dziękujemy za to spotkanie.

 

14 stycznia klasa 4e odwiedziła Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Czekały tam na nas doświadczenia, eksperymenty, pokazy naukowe i inne atrakcje. Poznaliśmy wiele ciekawych informacji np. jak zrobić żelki, jak powstaje tsunami i dlaczego pękają mury podczas trzęsienia ziemi. Trenowaliśmy udzielanie pierwszej pomocy

i pokonywanie trasy na wózkach inwalidzkich. Niektórzy z nas znaleźli szczątki wymarłych roślin i zwierząt w kawałkach węgla.

36 lat  Szkoły Podstawowej

nr 36 w Tychach     

 

 27 listopada 2018 roku ożyły wspomnienia lat szkolnych i powróciła historia. W tym dniu obchodziliśmy Jubileusz 36- lecia istnienia naszej szkoły. Uroczystość uświetnili swą obecnością znamienici goście. Obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w parafii św. Krzysztofa w Tychach. 

 

czytaj więcej...

 Dnia 17.01.2019r. klasa Ia i Ib odwiedziła gabinet stomatologiczny EMKA  w Tychach. Uczniowie mogli  zapoznać się z zawodem dentysty. Dowiedzieliśmy się również, jak poprawnie szczotkować zęby i jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Chętni uczniowie mogli sprawdzić stan zdrowia swoich ząbków. Dzieci miały okazję aby przezwyciężyć swoje obawy przed wizytą u dentysty.

21 grudnia w naszej szkole odbyły się, jak co roku, jasełka. Historia przyjścia na świat Zbawiciela została ukazana w 7 scenach. Wszystkie obfitowały w wiele zaskakujących, pięknych i wzruszających momentów, które dzięki naszym małym aktorom z klasy 3a wprowadziły nas w tę wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. 

Święta Bożego Narodzenia są czasem, kiedy chcemy się dzielić z najbliższymi tym, co mamy najlepsze. Biorąc sobie do serca tę ideę rodzice i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach zorganizowali 18 grudnia 2018 roku kiermasz świąteczny. Tysiące pierników, kolorowych bombek i pachnących choinkowych stroików ozdobiło szkolne korytarze, by znaleźć nowe domy i ucieszyć swoim pięknem nowych właścicieli. Uczestnicy kiermaszu otworzyli swoje serca i kieszenie, a dzięki ich hojności udało się zebrać 6913,09 złotych na szkolne potrzeby.

Za całe dobro wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz darczyńcom składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy do udziału w kiermaszu już za rok.

  Miło nam poinformować, iż szkolny konkurs na „NAJCIEKAWSZY STROIK BOŻONARODZENIOWY” został rozstrzygnięty już po raz 17. Czternastu uczniów  wykorzystując swoje pomysły, uzdolnienia artystyczno-plastyczne oraz pomoc rodziców, przedstawiło swoje prace. Komisja konkursowa oceniała kompozycję, użyte materiały, estetykę wykonania oraz pomysłowość.

Święta Bożego Narodzenia to chyba najbardziej rodzinne święta w ciągu roku. Chcemy również pamiętać o samotnych i ubogich.  Dlatego nasi uczniowie przygotowali piękne kartki świąteczne dla chorych i starszych osób z parafii św. Franciszka i Klary oraz św. Krzysztofa. 7 grudnia Ojcowie Franciszkanie w czasie objazdu chorych rozdali 25 kartek, natomiast 15 grudnia księża z parafii św. Krzysztofa – aż 90. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom kl. IV-VIII, którzy włączyli się w  tę akcję.

  W dniu 14.12 klasa 2a uczestniczyła w warsztatach na temat śląskich tradycji w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Chłopcy rozpoznawali poszczególne gatunki drzew, wykonali świateczny stroik, dowiedzieli się również jak zwierzęta szykują się do zimy. Bliski kontakt z naturą i zwierzętami to doskonała lekcja, utrwalenie wiadomości a także trening współpracy w grupie. amy nadzieję, że gospodarstwo Niezłe Ziólka odwiedzimy również w okresie wiosennym.

5 grudnia 2018 roku z okazji Mikołajek klasa II c wybrała się do Klubu Wilkowyje MCK, gdzie bardzo ciekawie i aktywnie spędziła czas. Uczniowie poznali prawdziwą historię Świętego Mikołaja, wykazali się pomysłowością i kreatywnością wykonując bałwanki ze skarpetek oraz obejrzeli film ”Czarodziejskie święta Franklina”. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i w fantastycznych humorach wrócili  do szkoły

  Przygotowania do kiermaszu świątecznego w 1a ruszyły już 11.12.2018 r. Jak widać na zdjęciu chętnie pracowały dzieci i rodzice. Wszystkie stroiki są piękne. Czekają tylko na hojnych kupców.

  Dnia 10 grudnia 2018r. w Mikołowie odbył się wojewódzki finał Igrzysk Młodzieży Szkolnej w unihokeju dziewcząt (roczniki 2003-2005), w którym startowało 10 najlepszych szkół w województwie, wyłonionych we wcześniejszych eliminacjach. Z dumą informujemy, że nasza szkoła wygrała te zawody i zdobyła tytuł Mistrza Śląska! Warto dodać, że w rywalizacji brały udział nie tylko szkoły podstawowe, ale i gimnazja.

W finale oprócz naszej szkoły brały udział również placówki z Bytomia, Mikołowa, Katowic, Siemianowic, Lysek, Chorzowa, Rydułtów, Zawiercia oraz Czeladzi.

Jesteśmy wolni, jesteśmy równi,

mamy prawo...

 

  10 grudnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Uczniowie SP 36 im Narodów Zjednoczonej Europy włączając się w obchody tego szczególnego dnia przygotowali dla swoich kolegów krótką inscenizację, przedstawiającą postaci, które walczyły o ich respektowanie. Wśród sylwetek pojawili się wielcy tego świata - Ronald Regan, Martin Luter King, czy Lech Wałęsa, ale również zwykli ludzie, którym na sercu leżało przestrzeganie tych praw w ich własnym kraju, m.in. Rosa Louise McCauley Parks, czy Liu Xiaobo. Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka przypomina, że „wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw“.

W piątek 07.12.2018 r. klasa 1a, 1b i 3a zwiedzały piękny Kraków. Mięliśmy okazję wysłuchać wielu ciekawych legend, poznać wybrane zabytki miasta - Rynek, Ratusz, Sukiennice. Obejrzeliśmy w Teatrze Groteska przedstawienie pt: "Kto pocieszy pechowego nosorożca". Poznaliśmy sekrety teatru - zdradziły nam tą tajemnice dwie aktorki, które opowiedziały nam o pracy w teatrze. To nie koniec naszych przygód. Tego samego dnia pojechaliśmy jeszcze do Fabryki Ozdób Choinkowych. Każdy uczeń samodzielnie wykonał piękną bombkę.

   

We wtorek 04.12.2018 r. uczniowie z klas 8 zostali zaproszeni przez Zespół Szkół nr 7 w Tychach na zajęcia otwarte - w ramach trafnego wyboru dalszego kształcenia w szkole ponadpodstawowej. Zaprezentowano dla nas pieczenie pierników - klasa cukiernicza; pizza - klasa gastronomiczna; recepcja - klasa hotelarska. Sami też braliśmy czynny udział w zajęciach - zdobiliśmy pierniki, uczyliśmy się składać serwety na stół. 

 

 4 grudnia 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Górnika. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas drugich. Uczniowie w pięknych, śląskich strojach oraz czakach górniczych i wiankach zrobionych własnoręcznie prezentowali wiersze, piosenki oraz tańce śląskie.

 

  Dnia 4 grudnia 2018r. odbył się w Mikołowie wojewódzki finał Igrzysk Dzieci w unihokeju dziewcząt. Nasza szkoła obroniła, po raz kolejny tytuł Mistrza Śląska.

 

czytaj więcej...

30 listopada klasa 4e spędziła andrzejkowy czas w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie. Wróżyliśmy z wosku oraz kubków. Ciekawe czy nasze wróżby się spełnią? W starej szkole pisaliśmy na łupkowych tabliczkach, maczaliśmy stalówki w kałamarzu, a najodważniejsi klęczeli na worku z grochem. Jak to dobrze, że teraz są tylko uwagi :)   

Góra Grosza

   W dniach od 26.11.2018 do 2.01.2019 włączamy się do ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". W ramach akcji każda klasa przeprowadza własną zbiórkę monet.

 Monety segregujemy nominałami. Podliczone i opisane (nominał, ilość sztuk, wartość, klasa) przynosimy do opiekunów Samorządu Uczniowskiego (p. Derej, p. Frączek, p. Świerczyńska).

Pomóżmy dzieciom wychowującym się w domach dziecka i rodzinach zastępczych!

   Reprezentacja naszej szkoły (4 uczniów z nauczycielem opiekunem) wzięło udział 14 listopada w wyjątkowej uroczystości – koncercie galowym „Dla Niepodległej” Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny, przygotowanym z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na koncert złożyły się pieśni i ludowe i patriotyczne, a także tańce ludowe oraz narodowe.

 Udział w koncercie był dla nas dużym wyróżnieniem. Zaproszeni zostaliśmy w nagrodę za sukces zespołu „Triola” w konkursie zorganizowanym przez Śląskiego Kuratora Oświaty w mijającym roku.

   We wtorek 20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Tegorocznym hasłem przewodnim jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF).

   Uczniowie naszej szkoły przyszli w tym dniu ubrani na niebiesko – włączając się tym samym do globalnej akcji UNICEF.

 Uczniowie kl. 1-3 wzięli udział w zorganizowanym dla nich Konkursie Wiedzy o Polsce.

 Dodatkowo, kl. 1b i 1c wzięły udział w zajęciach literacko-plastycznych „Kto Ty jesteś? Polak mały!”, które zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w tyskiej Mediatece.

  Wszystko w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  W ramach obchodów stulecia odzyskanie niepodległości przez Polskę uczniowie naszej szkoły mieli w czwartek, 8 listopada, możliwość wzięcia udziału w grze szkolnej w formie podchodów. W różnych miejscach miejscach szkoły zawisły zadania, które trzeba było rozwiązać, a następnie odnaleźć miejsce kolejnego. 

  Uczniowie z zapałem wzięli udział w konkursie, przy okazji dowiadując się co nieco o zaborach, odzyskaniu niepodległości i ważnych postaciach związanych z tematem. W zabawie wzięło udział ponad 140 osób! Bardzo cieszymy się z takiego odzewu. 

 

Organizatorzy - nauczyciele historii

 

  Klasa 5b na lekcjach języka polskiego odkrywała kulturę Afryki. Powstały ciekawe lapbooki, których wykonanie opierało się na przeczytanej wcześniej lekturze Afryka Kazika. Uczniowie dowolnie dobierali elementy i komponowali z nich logiczną całość. Treści zostały schowane w koperty lub różne skrytki. Podczas pracy wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i znajomością lektury.

 

 

  Jak można mówić o „Latarniku”, żeby było ciekawie? 7 klasa nagrywała film metodą poklatkową z wykorzystaniem aplikacji Stop Motion Studio. Uczniowie zaangażowani, wiedza wykorzystana, a nauczyciel dumny!

Co zamknięto w słoiku?

O przetworach i tym co dawniej z plastyką w tle. Uczniowie klasy 2a wykorzystując zmysł smaku, wzroku i węchu mieli dziś okazję degustować w smakach lata. Na zajęciach dowiedzieli się słów kilka na temat przetworów, marynat, suszu i mrożonek. O ziemiankach, dawnych spiżarniach i współczesnych lodówkach, nieznanych i nowo odkrytych smakach...tym samym wkraczają w świat smaków i zapachów jesiennych.

  Biało-czerwone kotyliony, gazetki w salach, prace naszych uczniów o wybitnych Polakach zawieszone na korytarzach – wszystko to wskazuje, że wkroczyliśmy w szczególny czas świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 Cała społeczność szkolna włącza się w obchody przez przygotowanie dekoracji, tematyczne zajęcia, udział w konkursach, czy przygotowania do okolicznościowej akademii.

Jesienne muzykowanie

    We wtorek 30 października z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej w Tychach odbył się koncert umuzykalniający pt.: „Muzyka polska”. Na widowni znaleźli się uczniowie klas piątych naszej szkoły, którzy mogli zobaczyć i posłuchać swoich utalentowanych rówieśników.

    Młodzi muzycy zaprezentowali umiejętność gry na różnych instrumentach m.in. fortepianie, skrzypcach, trąbce, saksofonie czy wibrafonie. Wycieczka była wspaniałą formą rozwijania zainteresowań muzycznych oraz wzbogacenia wiedzy na temat różnorodnych instrumentów oraz kompozytorów.

Szanowni Państwo,

 

Zapraszam do włączenia się w akcję "Zbieramy nakrętki na protezę dla Natalki" .

 

Natalka Daszkiewicz urodziła się bez lewej rączki. Zebrane nakrętki pomogą w sfinansowaniu zakupu protezy. Ponieważ dziewczynka rośnie, konieczny jest również zakup większej protezy.

 

Nakrętki można przynosić "na sztuki" do sali nr 5, jak i w woreczkach. "Woreczek" nakrętek uczniowie zgłaszają wychowawcy, a następnie zanoszą do gabinetu pedagoga.

 

Serdecznie polecamy Państwu tą akcję :-)

  10 października 2018 roku klasy IV a i IV b  wraz z wychowawcami uczestniczyły w  wycieczce do Żywca. Na początku uczniowie mogli podziwiać piękny, jesienny i niesamowicie kolorowy park, mini ZOO i Pałac Habsburgów. Po porannej przechadzce wszyscy udali się na Rynek i tam wysłuchali historii miasta, okolicznych kościołów, a także pobliskiego starego  zamku, do którego później się wybrali. Po tej ciekawej lekcji historii uczniowie poszli do kontrkatedry z połowy XV wieku i baszty, zobaczyli dzwonnicę, urokliwy domek chiński i park miniatur. Następnie prowadzeni przez przewodnika  wszyscy powędrowali na Wzgórze Grojec, gdzie odbyły się niezwykle ciekawe zajęcia edukacyjne, pozwalające bliżej poznać  świat przyrody. Wszyscy, choć zmęczeni, wrócili do Tychów zadowoleni i pełni wrażeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21 grudnia w naszej szkole odbyły się, jak co roku, jasełka. Historia przyjścia na świat Zbawiciela została ukazana w 7 scenach. Wszystkie obfitowały w wiele zaskakujących, pięknych i wzruszających momentów, które dzięki naszym małym aktorom z klasy 3a wprowadziły nas w tę wyjątkową atmosferę świąt Bożego Narodzenia. 

 

12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu, głos zabrała Dyrektor szkoły, Pani Danuta Wójcik, która złożyła podziękowania nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za trud i pracę włożone

w wychowanie młodego pokolenia. Zaznaczyła również, że ten piękny i trudny zawód to przede wszystkim pasja, która towarzyszy codziennie wszystkim nauczycielskim działaniom. Swoją wdzięczność pedagogom wyraziła również  młodzież, która przygotowała wzruszający program artystyczny.

 9 października odbyły się miejskie uroczystości patriotyczne związane ze 100-leciem  odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po uroczystej mszy św. w kościele pw. Marii Magdaleny nastąpiło odsłonięcie  trzech tablic pamiątkowych poświęconych bohaterom naszej Małej Ojczyzny: śp. płk. Aleksandra Sałackiego, Powstańców Śląskich oraz Żołnierzy Wojska Polskiego Września 1939 r.

W uroczystościach naszą szkołę reprezentowała klasa 8 a oraz 8 b  z pocztem sztandarowym na czele.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC_0632.JPG

 

DSC_0637.JPG

 

DSC_0643.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

36 lat  Szkoły Podstawowej nr 36 w Tychach     

 

 27 listopada 2018 roku ożyły wspomnienia lat szkolnych i powróciła historia. W tym dniu obchodziliśmy Jubileusz 36- lecia istnienia naszej szkoły. Uroczystość uświetnili swą obecnością znamienici goście. Obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w parafii św. Krzysztofa w Tychach. Po wprowadzeniu sztandaru na salę gimnastyczną  i odśpiewaniu hymnu,  głos zabrała dyrektor  pani  dyrektor szkoły ,która przywitała wszystkich zgromadzonych   i  podzieliła się swoimi refleksjami nad historią i dorobkiem naszej placówki. Podziękowała swoim poprzednikom – dyrektorom szkoły, a także gronu pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi,  uczniom,  rodzicom i absolwentom. Na koniec swojego wystąpienia dyrektor wyraziła nadzieję, że obchody jubileuszowe nie zamkną ważnego okresu dynamicznego rozwoju  szkoły, ale otworzą nową ważną kartę w jej historii. Po okolicznościowych przemówieniach zaproszonych gości odbyła się podróż w czasie. To była  znakomicie opowiedziana historia życia naszej szkoły od jej początków aż do czasów współczesnych. Uwagę zgromadzonych przykuwała ciekawie przygotowana prezentacja multimedialna. Należy też wyróżnić występy naszych uczniów, którzy mieli okazję, aby zaprezentować swoje różnorodne talenty. Podróż sentymentalna skłoniła  do refleksji i zadumy nad tym, co bezpowrotnie minęło, ale przecież odcisnęło trwały ślad w  sercach.

 

 

 

 

 

   Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON – włącz historię!”. Projekt ten ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek z pozdrowieniami. Ten prosty gest to symbol uznania ofiarności, waleczności i patriotycznej postawy, którą powstańcy wykazali się w trakcie wojny. 

Angażując uczniów w wysyłanie kartek, chcemy wychowywać ich w duchu patriotyzmu, w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

28 września przypada Ogólnopolski Dzień Chłopaka. Z tej okazji wszyscy przedstawiciele męskiej części klasy Ia zostali odznaczeni medalem "SUPER CHŁOPAKA". Nasi chłopcy z pewnością zasłużyli na to odznaczenie, ponieważ świetnie tańczą, wspaniale potrafią nawlekać guziki na sznurek, a w wolnym czasie - łowią ryby - jak na prawdziwych chłopaków przystało!!!

 

W dniu 26 września 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. W trakcie jej trwania odwiedzili Jaskinię Wierzchowską oraz brali udział w grze terenowej Doliną Będkowską, gdzie podczas poszukiwań i rozwiązywania zadań doskonalili samodzielność i kreatywność w podejmowaniu decyzji.

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie ochrony środowiska, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszony zostanie negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nasza szkoła również w tym roku włączyła się w tę akcję.W ramach działań promujących ekologiczny styl życia, uczniowie dowiedzieli się, że „Sprzątanie Świata” jest akcją niebywale potrzebną, gdyż uczy ludzi odpowiedzialności za losy Ziemi, pobudza oddolne  inicjatywy i  wzmaga kreatywność w trosce o nią. W ramach tygodnia Ziemi zorganizowano „Zielony Dzień” oraz konkurs wiedzy ekologicznej dla uczniów klas IV-VIII. Przez cały tydzień uczniowie i rodzice przynosili krzewy ozdobne, które następnie zostały posadzone w ogrodzie szkolnym przez uczniów klasy 7a, 8a oraz 8b. Sadzenie drzew jest zajęciem pożytecznym, przyjemnym, a przede wszystkim ma długotrwałe efekty.

 

  Każdy chyba zna wesoły „Gang słodziaków”, które w tym roku „zaangażowały się” w propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Wraz z gangiem uczniowie klas I-III przeżywają nie tylko ciekawe przygody, ale również zdobywają naklejki do swoich albumów.  Akcja zachęca do czytania dzieciom książek, by w przyjaznej atmosferze  wspomagać ich wszechstronny rozwój.

                                                                 25 września 2018 roku w klasie I a

                                                                  zrobiło się bardzo zielono. 

                                                                     Uczniowie pracując w zespołach i wykorzystując

                                                                      różne techniki plastyczne,

                                                                         wykonali piękne czterolistne koniczyny.

                                                                        Dzięki nim szczęście i radość

                                                                       będą gościły w klasie każdego dnia.

       „Nauka to pokarm dla rozumu.”

                                                Lew Tołstoj

 

   W słoneczny poranek 3 września 2018 roku 477 uczniów Szkoły Podstawowej nr 36 im. Narodów Zjednoczonej Europy w Tychach rozpoczęło rok szkolny 2018/2019. Pani Dyrektor – Danuta Wójcik – witając uczniów po wakacyjnej przerwie, życzyła im, by każdy nadchodzący dzień, był dla nich wspaniałą przygodą oraz szansą na rozwijanie swoich talentów i pasji . Inaugurację nowego roku szkolnego uświetnił program artystyczny przygotowany przez uczniów klas piątych oraz ich wychowawców. 

 

     

 

 

 

 

 

Dnia 16 marca nasza szkoła zmieniła się w irlandzką zieloną wyspę. To właśnie tego dnia obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Atrakcje przewidziane na ten dzień wzbudziły we wszystkich wiele radości.  

Nasi uczniowie rywalizacji się nie boją i dzielnie podjęli wyzwanie, którym było znalezienie wszystkich pytań ukrytych w szkole. Pytania dotyczyły kultury i tradycji Irlandii. Zwycięzcom konkursu gratulujemy!

Na lekcjach angielskiego uczniowie mogli poznać ciekawostki dotyczące Irlandii oraz Świętego Patryka. Na przerwach natomiast wszyscy zajadali się zielonymi smakołykami, które były przygotowane i sprzedawane przez uczniów klas 5a oraz 4d. Aby podkreślić radosny klimat obchodów Dnia Świętego Patryka uczniowie mieli okazję pomalować sobie twarze oraz zrobić sobie śmieszne zdjęcia w klimacie irlandzkim. 

Już nie możemy się doczekać kolejnych obchodów Dnia Świętego Patryka!

Dzień Świętego Patryka

 

 

 

 

Wiosna, wiosna...ach to Ty

 

Wszyscy czekamy na wiosnę! Tę słoneczną, zieloną, pełną kwiatów. Mimo, że za oknami pogoda daleka jest od tej wymarzonej, to od czego mamy wyobraźnię! Podczas warsztatów plastycznych tworzyliśmy z dostępnych eko -materiałów - wiosenne łąki 3D. Zabawy było co niemiara, tym bardziej, że warsztaty poprowadziła dla nas mama Tomka:)

 

 

 

Pod koniec lutego uczniów naszej odwiedził wyjątkowy gość. Był nim Marcin Kowalewski, koszykarz drużyny Gks Tychy. Spotkanie odbyło się dzięki wychowawcy klasy 4, który sam jest kapitanem tyskiej drużyny koszykówki! Uczniowie mieli okazję poznać tajniki bycia zawodowym sportowcem. Wszystkich  zaciekawiło jak wygląda dzień i trening profesjonalnego koszykarza. Na koniec każdy mógł zadać Panu Marcinowi pytanie oraz zrobić sobie zdjęcie z gościem.

Bardzo dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i życzymy powodzenia na meczach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy zimą w mroźne dni można zobaczyć i dowiedzieć się czegoś nowego o roślinach?  Jak najbardziej. Przekonali się o tym uczniowie klasy 3a uczestnicząc w warsztatach przygotowanych przez Muzeum Śląskie -„Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”Co można zrobić z ziemniaka? Jak długą drogę musiała przebyć herbata, aby trafiła do filiżanki? Jaką budowę ma ziarno? W czasie warsztatów uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzą poszczególne ziarna, owoce, warzywa, jak ważną role odegrały dla człowieka. Zobaczyli pierwsze narzędzia rolnicze, jak i współczesne metody badania budowy ziaren - obserwując je pod mikroskopem. Warsztaty wszystkim bardzo podobały się. Stanowiły doskonałą  okazję do połączenia nauki z  samodzielnymi poszukiwaniami, ćwiczeniem umiejętności pracy w grupach. Przede wszystkim jednak stały się inspiracją do własnych przemyśleń i działań twórczych. 

Zaczęło się od ziarna… Historia roślin uprawnych”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 stycznia klasy 1c i 3a udały się  na wycieczkę do FABRYKI DANONE W BIERUNIU.

Przygoda z Danone rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię firmy. Uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat powstawania serków, jogurtów mlecznych i ich wartości odżywczych.  Z okien galerii dzieci miały możliwość obserwacji powstawania produktów. Nastepnie odbyła się degustacja pyszności - jogurtów i serków Danone. Miłą niespodzianką dla dzieci było również spotkanie z wielkim „Małym Głodem”, który chętnie rozdawał uściski i pozował do zdjęć. Na zakończenie na dzieci czekała kolejna atrakcja- gadżety od firmy Danone.

Wycieczkę do FABRYKI DANONE W BIERUNIU

 

W piątek 22 grudnia z bożenarodzeniowym przesłaniem wystąpili uczniowie klasy 3a prezentując na scenie jasełka oraz przepiękne kolędy i pastorałki. Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem (Pani Justynko dziękujemy!),  przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. 
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, wszyscy mogli wysłuchać kolęd w wersji instrumentalnej wykonanych przez naszych uczniów na trąbce, dzwonkach, keyboardzie, skrzypcach i akordeonie. Wszyscy występujący na scenie otrzymali gromkie brawa, które były uznaniem za tak piękne wprowadzenie nas w świąteczny nastrój.

Jasełka 2017

 

W grudniu w naszej szkole odbył się coroczny kiermasz świąteczny. Uczniowie z naszej szkoły wraz z rodzicami przygotowali zachwycające ozdoby świąteczne oraz upiekli pyszne ciasta. Wszyscy mogli poczuć świąteczną atmosferę i wspólnie spędzić czas przechadzając się między stoiskami każdej z klas. 

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie się i pomoc w przygotowaniu kiermaszu. Do zobaczenia za rok!

Kiermasz Świąteczny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

15 grudnia dla klas 2a,3a,3b i 3c był prawdziwą wyprawą do wnętrza Ziemi. Zwiedzaliśmy szyb Królowej Luizy - poznaliśmy historię kopalni, doświadczyliśmy ciężkiej pracy górników, zobaczyliśmy maszyny działające pod ziemią, jechaliśmy kolejką. Duże wrażenie zrobiło na nas spotkanie z górnikiem, który ciekawie opowiadał o tradycjach, gwarze i zwyczajach śląskich. Nikt natomiast nie spodziewał się, że podczas wędrówki podziemnymi korytarzami natkniemy się na Skarbnika. Myśleliśmy, że to tylko legendy...A  jednak, legenda okazała się prawdą!

Wyprawa do wnętrza ZIEMI

 

W poniedziałek, 4 grudnia, w sali gimnastycznej naszej szkoły obchodzony był Dzień Górnika. Uczniowie klas III wraz z wychowawcami przygotowali tematyczny program artystyczny.

Na uroczystość została zaproszona Dyrekcja Szkoły oraz uczniowie i nauczyciele klas I i II. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli przygotowany program artystyczny. Goście wysłuchali piosenek oraz wierszy, w których nie zabrakło śląskiej gwary. Dzieci popisywały się również swoimi talentami tanecznymi. Artyści zostali obdarowani gromkimi brawami.

BARBÓRKA

 

Dnia 07.12.2017 odbył sie konkurs czytania po niemiecku" wir lesen auf Deutsch"

zadaniem uczniów było pieknie i płunnie przeczytac tekst, z dobrym akcentem i intonacja, oraz wykazac sie zrozumieniem tekstu, czyli umiejętnościa przetłumaczenia poszczególnych wyrazów

Konkurs ma na celu oswajanie uczniów z nowym językiem w szkole, oraz pokazanie, że uczyć można się w różny sposób, nie tylko siedząc w szkolnej ławce

 

I miejsce.......Dawid Wójcik

I miejsce.....Katarzyna Bara

II miejsce......Blach Bartosz

III miejsce...Ratajczak Igor

" wir lesen auf Deutsch"

 

 

 

 

20171024_100333

 

20171024_100352

 

20171024_100325

 

20171024_102453

 

20171024_102438

 

20171024_102325

 

20171024_102447

 

20171024_102207

 

20171024_102147 (1)

 

20171024_102154 (1)

 

24 października z okazji Światowego Dnia Origami

w szkolnej bibliotece uczniowie udali się w podróż

do Japonii, na górę Fuji aby doskonalić

sztukę składania papieru. 

 

Od rana wszyscy czekali już na przyjście Mikołaja i jego świty. W końcu pojawił się! A wraz z nim jego pomocnicy - elfy, aniołki i diabełki. ten dzień spędził pracowicie, bo rozdawanie prezentów to nie lada wyczyn. Wizyta tego oczekiwanego gościa stała również się przyczynkiem do dyskusji o netykiecie - kulturze i bezpieczeństwie podczas zakupów dokonywanych w internecie. Wszystkie klasy mogły pochwalić się ciekawymi gazetkami na ten temat. Tu trzeba być ostrożnym - nie każdy w internecie jest świętym Mikołajem!

Ale to nie koniec atrakcji w tym dniu. W szkole odbyły się warsztaty plastyczne. Uczniowie ochoczo wykonali kolorowe świece żelowe. Kto wie może niektóre z nich zobaczymy podczas kiermaszu Bożnarodzeniowego?

Mikołajki to dla naszych uczniów jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie roku szkolnego.

I tak było tym razem!

 

Szkoła Podstawowa nr 36

im. Narodów Zjednoczonej Europy

w Tychach

Partnerzy, sponsorzy:

Współpracujemy :

Certyfikaty:

Uczestniczymy :